پرتو همراه هیام

 

تاریخچه سئو به دهه 1990 بر می‌گردد. زمانی که موتورهای جستجو جای خود را در میان مردم باز کردند.
در آن زمان محبوب‎ترین موتورهای جستجو عبارت بودندیاهو ..، اما با توسعه فناوری، موتور جستجوهای جدیدتری وارد بازار اینترنت شد 

از جمله فاکتورهای اولیه موتورهای جستجو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
-اصول تراکم کلمات کلیدی
 تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی در یک صفحه به کار میرفت و سپس نتیجه بر تعداد کل کلمات صفحه تقسیم می‌شد.

استفاده از برچسب
برچسب‌هایی شبیه به کلمه کلیدی برای فهم محتویات وب سایت‌ها از اصول دیگر موتورهای جستجو بود.

 

تاریخچه سئو
تاریخچه سئو را می توان بخ طور مختصر به شکل زیر بیان کرد:
– یاهو وب در سال 1995 اولین اصول سئو را راه اندازی کرد.
– گوگل در 1988 راه اندازی شد، که به تبع آن اصول جدید سئو را تعیین نمود.
– موتور جستجوی یاهو در سال 2000 الگوریتم آلتاویستا را رها کرده و به جای آن از الگوریتم گوگل تبعیت نمود.
– در سال 2001 رتبه صفحات وب سایت‌ها از طریق منوی ابزار نشان داده شد.
– در سال 2005 یک الگوریتم nجدید به نام تگ NoFollow معرفی شد.
– در سال ۲۰۰۹ گوگل پارامتر کافئین را معرفی نمود که نقش اصلی را در سئو (SEO) ایفا می‌کند.
– در سال 2011 پارامتر پاندا ایجاد گردید که یک گام اساسی در تاریخ سئو (SEO) محسوب می‌شود.
– در آپریل ۲۰۱۲ الگوریتم پنگوئن نیز به مجموعه اصول سئو اضافه شد.
– در سپتامبر ۲۰۱۲ ای ام دی ( تطابق دقیق با دامنه) ایجاد گردید.
– و سرانجام در اکتبر ۲۰۱۲، ۶۵ بسته اجرایی به پارامترهای سئو اضافه شد.

توسعه سئو با ورود گوگل
گوگل به عنوان یکی از موتور جستجوهای معتبر و شناخته شده برای همه کاربران اینترنتی به شمار می رود. این موتور جستجو در سال 1998 تأسیس شد و بخاطر طراحی ساده کاربران زیادی را مجذوب خود نمود. به همین دلیل تلاش های این شرکت برای سئوسازی بسیار مهم می‎باشد.
گوگل در ابتدای کار خود فاکتورهایی همچون تعداد کلمات کلیدی، عنوان‌بندی‌ها، تگ‌ها، لینک‌ها و ساختارسایت را برای سئو در نظر گرفت.

در حال حاضر به علت سوء استفاده بسیاری از طراحان وب سایت‌ها، گوگل از فاکتورها و پارامترهایی که برای رتبه بندی صفحات استفاده می‌کند، پرده بر نمی دارد.
اگر چه بسیار از طراحان وب سایت‌ها براساس تجارب شخصی خود برخی از این پارامترها را بیان می‌کنند، اما تمام فاکتورها و الگوریتم‌های تعیین شده موتورهای جستجو و بالاخص گوگل را در بر نمی گیرد.
با ورود این موتور جستجو تغییرات زیادی در عرصه سئو صورت گرفت چنانکه در سال 2004، طیف وسیعی از پارامترهای نامشخصی را در اصول رتبه بندی خود برای کاهش تأثیر از لینک‌های دستکاری شده، تعیین کرد. در سال ۲۰۰۵، گوگل شروع به شخصی سازی نتایج جستجو برای هر کاربر نمود.

در حال حاضر نیز تعداد الگوریتم‌ها و پارامترهای تعیین شده از سوی موتورهای جستجو بطور کامل بیان نشده‎اند بطوری که در سال ۲۰۰۷ میلادی، روزنامه نیویورک تایمز بیان کرد که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت‌ها، بیش از ۲۰۰ فاکتور مختلف را به کار می‌برد.
هم اکنون نیز سئو در حال تکمیل بوده و موتورهای جستجو همچنان در تلاش برای اضافه نمودن پارامترها و الگوریتم‌ها هستن.
سئویا بهینه سازی سایت کوتاه شده عبارت Search Engin Optimiztionاست. وهدف ان افزایش رتبه بندی وب سایت است. سئومجموع تکنیک هایی است که باعث افزایش معرفی شما در ( Googl، yahoo…..etc)می شود.سئو کردن سایت باعث می شود ترافیک سایت شمااز طریق کلمات کلیدی مربوط به کسب کار شما بالا رود.سئو سایت در یک کسب کار و تجارت اینترنتی بسیار مهم است.سئو تنها کاربرد کلمات کلیدی نیست.بلکه محتواسازی یابهبود تجربه کاربر نیز می باشد.ما در سئوباید تمامی عواملی راکه سبب استانداردشدن سایت در موتورهای جست جو می شود را رعایت کنیم .به دیگر موارد می توان به دسترس بودن لینک های داخلی اشاره کرد.(internal linking) ،سرعت بارگزاری ،مرتبط بودن تصاویر،جملات و ساختار کد نویسی معتبر (valid) کامنت گزاری ،وبلاگ نویسی ،ریپورتاژ ……etc اشاره کرد تکنیک های سئو شامل تکنیکهای کلاه سفید و سیاه است .کلاه سفید(شامل مجموع روش هایی است که موتور های جست جو برای کاربران خوب می داند)و کلاه سیاه(مجموع روش وفعالیت هایی است که موتورهای جست جو ان را تایید نمی کند)سئو به دونوع تقسیم می شود .سئو درون صفحه، سئو بیرون صفحه و ابزارهای سئو از اصلی ترین دسته بندی های سئو می باشند. برای داشتن یک وبسایت فقط به کاربردن تکنیک های ساده سئو مانند کلمات کلیدی یا متا تگ توضیحات به هیچ وجه کارایی ندارد. برای اینکار لازمه که شما از تمامی تکنیک های سئو استفاده کنید.در این مقاله سئو قصد داریم در خصوص یکی از مهمترین تکنیک های سئو که در سال 2016 به آن نگاه ویژه داشته باشید، صحبت کنیم :” سئو درون صفحه”

سئو درون صفحه مانند قبل ساده نیست و شما باید هرروز اطلاعات خود را در این زمینه به روز نمایید مخصوصا اینکه پیچیدگی آن در سال 2016 چند برابر شده است و گوگل فاکتورها ی خود را برای بررسی یک سایت به روز کرده است و تا سختگیرانه تر عمل می کند.در ادامه قصد داریم که 8 عامل و اصل موفقیت در تکنیک سئو درون صفحه صحبت کنیم که باید در سال 2016 رعایت نمایید.

قبل از اینکه وارد این 8 اصل سئو درون صفحه شویم، می خواهیم در خصوص یک تکنیک که جدید هم نیست صحبت کنیم اما باید بدانید که درسال 2016 اهمیت ویژه ای به این مساله داده می شود.کلمات کلیدی یکی از تکنیک های سئو درون صفحه می باشد اما به کار بردن کلمات کلیدی درون آدرس بار صفحه یا همان url اهمیت بیشتری دارد.خب شاید تا اینجا این مساله خیلی جدیدی نباشد اما در سال جاری میلادی، استفاده از کلمات کلیدی به شکل عبارت اهمیت ویژه ای پیدا کرده است تا اینکه شما از کلمات تک استفاده کنید.

8 اصل سئو درون صفحه چیست؟

1. هدف جستجو را تحقق ببخشید و خواسته آن ها را برآورد نمایید

پشت هر جستجوی که کاربر وارد می کند، یک هدف و خواسته ای وجود دارد.کاربران بیشتر به دنبال اطلاعاتی در خصوص عبارت مورد جستجوی خود هستند نه بیشتر و نه کمتر.شما باید مطلب خود را به گونه ای قرار دهید که اگر جای کاربر بودید، مطلب سایت شما را راضی می کرد.

برای مثال زمانی که کاربر عبارت”طراحی سایت راسرچ می کند” در واقع به دنبال دیدن مدل های جدید از طراحی سایت است. شاید این هدف اولیه اش باشد اما اگر وبسایت شما به خوبی طراحی شده باشد میتواند به راحتی او را ترغیب کند که طراحی سایت مورد نظر را از طریق وبسایت یا شماسفارش دهد که این به هدف نهایی در نظر گرفته می شود.

در حقیقت شما باید دو هدف را در نظر بگیرید: هدف اولیه که برآورد خواسته اطلاعاتی مشتری است و هدف نهایی خریدار کردن آن می باشد.شما باید با ارائه پیشنهاداتی خاص در اخر او را جذب محصولات و خدمات کنید.

البته خب این مساله به چند دلیل خیلی آسان نیست. اول اینکه شما نمی توانید تمامی نیازها و خواسته ها تحت پوشش قرار دهید. دوم اینکه شما جنسیت شخصی که عبارتی را جستجو میکند نمی دانید.ممکن است که یک زن برای شوهر خود خریداری نمایید برای همین شما باید تمامی نیاز ها یا اکثر آن ها را تحت پوشش قرار دهید که این تقریبا غیر ممکن است. البته پیشنهاد می کنیم که سایت خود را تخصصی کنید چون هم مخاطب خود را بهتر میتوانید هدایت کنید و هم اینکه از نظر سئو مخصوصا سئو درون صفحه، بهتر فعالیت نمایید.

2. سرعت، سرعت، سرعت
این تکنیک خیلی ساده است اما فوق العاده مهم می باشد.اگر کاربر از سرعت وبسایت شما راضی باشد یعنی اینکه گوگل راضی بوده است و یک نمره مثبت برای شما درنظر گرفته می شود.حال اگر وبسایت شما در صفحه گوشی دیر بارگذاری شود، کاربر سریعا وبسایت شما را ترک خواهد کرد. وبسایت هایی که سرعت بارگذاری پایینی دارند، محبوبیت و نرخ لینک و کلیک بالاتری نسبت به بقیه میتوانند بدست بیاورند. سرعت وبسایت یکی از عوامل مهم در سئو درون صفحه می باشد و گوگل به این مساله مخصوصا در الگوریتم خود خیلی اهمیت میدهد.

3.یک طرح UX و UI قابل اعتماد طراحی کنید

ایجاد اعتماد و تعامل از طریق UX و UI فوق العاده اهمیت دارد.در تجربه کاربری یا همان UX سرعت بخش مهمی را شامل می شود.همانطور که در بالا گفته شد بالا بودن سرعت باعث کاهش زمان بارگذاری سایت میگردد و اینکه در گوشی موبایل وبسایت خود کاربرپسند کنید، باید سرعت وبسایت خود را کنترل نمایید.برای به کار بردن طراحی UX و UI مناسب جنبه های مختلفی را باید در نظر بگیرید.

به کار بردن یک طرح مناسب علاوه براینکه باعث میشود کاربر به وبسایت شما اعتماد کند همیشه به وبسایت شما مراجعه نماید و این باعث افزایش رتبه وب سایت می گردد.طرح مناسب یکی ازتکنیک های سئو درون صفحه می باشد.در حقیقت شما باید طرح وبسایت خود را کاربرپسند نمایید هر چه کاربرپسندی بیشتر باشد و خزنده های گوگل بتوانند بهتر در سایت شما پیمایش نمایند، رتبه وبسایت شما نیز افزایش میابد. البته هر چند لحاظ کردن تمامی جنبه های طراحی متناسب با سئو خسته کننده است اما اگر به دنبال افزایش رتبه هستید، باید تحمل کنید.

4. دوری کردن از به کاربردن عناصری که کاربر را منصرف می کند
همیشه نگاه و برخورد اول خیلی اهمیت دارد.تا به حال شده که وارد وبسایتی برای اولین بار گردید و سریعا آن را ترک کنید؟علت آن چی بوده؟شما باید از به کارگیری عناصری که باید منصرف کردن کاربر از بازدید سایتتان می گردد خودداری نمایید.مهمترین عنصر یا مساله که خیلی کاربر را اذیت می کند زیاد صحبت کردن در خصوص یک مطلب می باشد یا نظرخواهی های و سوالات متداول از کاربر که او را خسته و اذیت میکند. برای مثال استفاده از پاپ های سوالی بسیار برای بدست آوردن نظر کاربر در مورد مساله ای خاص.

این نوع تکنیک اثر منفی روی سئوی وبسایت شما دارد. شما اول از همه باید تعیین کنید که چه مقدار می خواهید کاربر را درگیر مسائل و کار خود کنید و اینکه اجازه بدید کاربر با میل خودش در نظرخواهی و فعالیت های وبسایت شما شرکت نماید. به کار بردن این مسائل باعث ترک سریع کاربر می گردد و این ترک سریع رتبه های منفی از نظر گوگل دارد که به راحتی می توانید در گوگل آنالیتیک نتیجه آن را ببینید.

5. استفاده ازکلمات کلیدی
با اینکه گوگل چندسالی است که بیان کرده کلمات کلیدی خود را حذف کرده است اما هنوز استفاده از کلمات کلیدی تاثیر گذارمی باشد. مهمترین نکته ای که باید در کلمات کلیدی رعایت کرد، تعادل در استفاده و دانستن اینکه در کدام مکان از آن استفاده نماییم.

عنوان صفحه

اولین مکانی که باید کلمه کلیدی استفاده گردد و جایگاه مهمی را در سئو درون صفحه دارد، عنوان صفحه می باشد. کلمه یا عبارتی باید تگ عنوان استفاده گردد که بیشترین جستجو را دارد یعنی اینکه کلمه اصلی که میخواهید کاربر با جستجوی آن وارد سایت شما گردد، در اینجا باید قرار گیرد.مهمترین نکته ای که باید درنظر بگیرید، تناسب داشتن عنوان صفحه با محتویات و ساختار وبسایتتان می باشد چون اگر این تناسب وجود نداشته باشد، گوگل شما را جریمه خواهد کرد و اعتماد کاربر را از دست خواهید داد.

محتوای صفحه، لینک های خارجی، تگ Alt و آدرس بار صفحه

خیلی ساده اما حیاتی وضروری! به کار بردن کلمات کلیدی اصلی در صفحه البته با چگالی و تکنیک های خاص که وبسایت شما از طرف گوگل به خاطر کپی بودن مطلب، اسپم نگردد. لینک های خارجی یا لینک های داخل صفحه باید از طریق کلمات کلیدی به هم مرتبط شوند. مهمترین مساله ای که باید رعایت کنید استفاده از تگ Alt در عکسها میباشد.ممکن است کاربری عکس را مورد جستجو قرار دهد اگر وبسایت شما رتبه خوبی داشته باشد و همچنین از عبارت کلیدی در عکسهای استفاده کرده باشید، عکس شما به عنوان اولین نمایش داده خواهد شد.آدرس بار بهتر است که به انگلیسی باشد و از کلمات کلیدی خارجی که جایگزین هستند اما به صورت مختصر استفاده گردد.

تمامی این لینک ها و به کاربردن کلمات کلیدی باید کنترل گردد به طوری که از طرف گوگل جریمه و اسپم نگردیم.

6. موضوعات مرتبط با هدف
تا به حال برای شما پیش آمده که دنبال مطلبی خاص بودید اما هیچ کدام از وبسایتهایی که توسط جستجو بالا آمده اند اصلا در خصوص جستجوی شما مطلبی ندارند!! برای مثال شما به جستجوی عبارت “سئو ” می پردازید اما وبسایتی که به شما نشان داده میشود، هیچ ارتباط محتوابیی با سئو ندارد یعنی فقط کلمه کلیدی در عنوان استفاده شده است. هرچند در چندسال اخیر گوگل به محتوای وبسایتها اهمیت ویژه ای داده و چنین وبسایت هایی جریمه شده اند اما اگر محتوایی وبسایت شما هیچ تناسبی نداشته باشد با کلماتی که کاربر از طریق جستجو وارد سایت شما می شود، سریعا وبسایت شما را ترک خواهد کرد که از نظر گوگل به خاطر بونس ریت بالا جریمه خواهید شد.

7.بهینه سازی قطعه ها
تعدادی از بخش ها و قعطه ها در صفحه وبسایت هستند که از نظر تکنیک سئو فوق العاده مهم می باشند.در این بخش میخواهیم به بررسی مختصر این موارد مهم که از نکات مهم سئو درون صفحه هستند بپردازیم:

عناصر سئو درون صفحه

عناصر اولیه سئو درون صفحه تگ عنوان و توضیح می باشند که دراین خصوص قبلا توضیحاتی داده شده است.اما آدرس بار…

بارها مشاهده شده که وبسایتها از آدرس بار های طولانی و نامفهوم استفاده می کنند.وجود این آدرس بارهای نامفهوم علاوه بر اینکه باعث سردرگمی کاربران می گردد، از نظر گوگل نیز ممکن است جریمه گردید.به کار بردن کلمات قابل فهم و همچنین کلمات کلیدی داخل آن و وجود آدرس فایل های مناسب از عوامل یک آدرس بار خوب می باشد.

تولید محتوای مناسب و به کاربردن تکنیک های سئو علاوه براینکه باعث افزایش رتبه شما در گوگل می گردد، محبوبیت شما را بین کاربران از اینکه مطالب شما جدید و منحصر به فرد هستند را بیشتر می کند.البته این تکنیک زمانی بیشتر خودشو نشان میدهد که مطالب شما اختصاصی و منحصربه فرد باشند.
الان مهمترین مساله ایجاد محتوای مناسب منطبق با اصول سئو می باشد که از تکنیک های سئودرون صفحه می باشد.
seokar.com/blog/on_page_seo

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *